Şşş! Kızlar Bağırmaz! (2013)

Selamünaleyküm,

2013 yılında vizyona girmiş, İran menşeli bir filmdir. Konusu açısından sadece kadınları değil herkesi kapsar. Yani kim olursanız olun izlemeniz gereken, düşündürücü ve ders alınacak bir film. Kurgu ve oyunculuklar gayet iyiydi, izlediğim sitede netti görüntü. Farklı bir ülkede yaşansa ve dilini çok anlamasam da o yoğun duygu geçti bana. Hem öfkeyi hemde hüznü yüreğimde hissetmeme vesile oldu.

Filmin konusuyla alakalı söyleyeceklerime gelince, ülkemizde de benzer olayların yaşandığı aşikar. Bu konuda hepimize çok büyük işler düşüyor, özellikle de annelere ve babalara. Çünkü artık kimseye güvenemez olduk, o masum yürekleri kendi pis düşüncelerimizle kirletmekten çekinmiyoruz artık. Onların yüreklerine umut fidanları ekip sevgiyle sulamak dururken, öfke tohumları ekip korkuyla suluyoruz. Sonra sağlıklı bir nesil yok, çok bozulmuşlar diye nidalar atıyoruz. En büyük hata payı bizdeyken onları suçluyoruz.

Çocukların maddi açlığını doyurup manevi açlığa itiyoruz. Kendini eksik hisseden çocuk yanlışa düştüğünde, kendimize dönüp nerede hata yaptım sorusunu tüm samimiyetimizle soramıyoruz. Neden? Çünkü hatamızı kabul etmektense dışarıya, ona buna ve hatta çocukta kusur bulmak bizim içimizi rahatlatıyor. Kusura bakmayın ama anne ve babalar; yeni nesil öğretmenlerden ziyade sizin eseriniz. İlk okul evdir ve öğretmenler ise anneler ve babalardır. Sizin manevi yönden eğitemediğiniz çocuğu okuldaki öğretmenler eğitemez. Zaten okulun eğitim sistemi maddi yönlüdür yani sizi iyi birer çalışan, memur yada işçi haline getirir. Bunu unutuyoruz maalesef ve çocukta bir problem çıkınca kendimizi sorgulamaktansa kabahati öğretmende buluyoruz!

Misal en basitinden telefondan uzak tutulmaya çalışılan çocukların, anne ve babasının bağımlısı olduğu gerçeği gün gibi ortada. Ama onları her an telefonla gören çocuklarının bağımlı olmamasını isterler hatta kitap oku veya ders çalış telkinleriyle doldururlar, çocuğun ‘haydi gel birlikte yapalım, okuyalım vs… ‘ sözünü duymayı bekleyen kulaklarını. Gün gelip de hatalarını anladıklarında artık çok geçtir, çocuk büyümüştür ve gözlerinde yıllardır unutulmuşluğun verdiği hüzünle karışık, sert bir bakışla karşılar onları. Çünkü çocuklar söylenenlerden ziyade, yapılanları unutmaz ve gördüklerini depolayıp taklit eder. Sesten çok görüntü etkiler onları ki bu bizde, büyüklerde de ağır basar. Duyduğumuz bir söz değilde görüntü daha kalıcıdır. Bu konuda birçok kişiden aynı şeyi duyarsınız zaten. Tabii istisnalar olabilir..

Asıl meseleye dönelim yine ; filmi izlediğinizde bu dediklerimi daha iyi anlayacaksınız, hepsine yer vermese de aslolan gerçeği bir tokat gibi vuracak yüzünüze. Ben geç kaldım ama siz daha fazla geç kalmayın ve izleyin lütfen. Özellikle evladını kucağına almayı bekleyen ve yaşı küçük olan evlatları olanlar izlerse, birçok hatayı yapmanızı önler belki. Tabii bütün iş sizde yoksa bir kitap veya filmin hayatınızı değiştirici etkisi yoktur, siz değişmek istemedikten sonra…

Konu filmden nereye geldi diyeceksiniz ama filmin ana temasında çokta uzaklaşmadan kendi düşünce ve hislerimi aktarmaya çalıştım. Elbette eksik veya yanlışım vardır, uyarırsanız sevinirim inşallah. İzleyecek olanlara iyi seyirler diler ve izleyenlerin de yorumlarını beklerim.

Allah’a emanet olun..

✒Merve KAYA ©

 

ECmKPzQXUAc6TX8
Filmden Bir Kesit

Film linki; Şşş Kızlar Bağırmaz (2013) – Yeni Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s