Arapça

بِسْــــــــــــــــــــــمِ ﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Selamün aleyküm hayırlı günler.

Arapça, her şeyden önce kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in dili. Daha sonra ise İslam coğrafyalarının yani ümmetin ortak dilidir. Bundan dolayı, birçok dini ve harici konuda, alimlerimizin yazdığı kaynaklardan da yararlanmak için bu dili öğrenmeliyiz. Hadis ilmi de dahil bize sunulan bu eserlerin, genelinin dili Arapça’dır. Tabi ki bir çoğu Türkçe’ye çevrilmiştir ama bir eseri aslından okumanın ve anlamanın hazzı bir başkadır. Daha okumak nasip olmadı ama Rabbim en yakın zamanda nasip edecektir inşallah.

Kısaca bu dili öğrenmek için neler yapılabilir ve yararlı kaynaklar nelerdir gibi soruları, naçizane kendi gittiğim yol üzerinden cevaplayacağım inşallah.

İlk olarak;

Elbette her dil gibi Arapça da zorlayacaktır sizi ilk başlarda ama pes etmez ve devam ederseniz başarılı olmamanız mümkün değil. Tabi gerekli gayret ve hassasiyeti gösterirseniz yoksa dil tekrarlanmaz ise unutuluyor maalesef.

Gelelim benim yolculuğuma :

Bismillah deyip, araştırmalarım sonucunda YouTube’da ‘Sıfırdan Arapça’ adlı kanalı buldum. Alfabeyi ve çok az da olsa günlük konuşma kelimelerini biliyordum. Fakat harflerin yazılışından itibaren izlemeye başladım, hala daha takip ederim. Ama evde tek başına devamlılığı sağlamak çok da kolay olmadığı için ( bahane 😊tabii ki izlemeyi bıraktım. Hiç bilmeyenler için iyi bir alternatif olabilir; linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UC9Lb-xGIB8VnAeE0fbTiamw/featured

 

Biraz ara verdikten sonra, ‘Kolay Yolla Kur’an’ı Anlama’ derslerine başladım bir grupla ve hâlâ devam ediyoruz elhamdülillah. Videoları sırayla izler ve tabi not tutarak ilerler iseniz, bayağı katkısı olacaktır size. Kur’an’daki ayetleri de kelime kelime çevirdiği için, kelime bilginiz artacağı gibi grameri de öğreneceksiniz. (Rabbim vesile olanlardan razı olsun inşallah. 😊) Şuraya da linkini bırakıyorum: 

https://www.youtube.com/channel/UCmpYCkg_Y0NtLFDx8YRifvA/featured

 

Bu video serisine devam ederken, bir ablamla birlikte kitap ve video eşliğinde ilerleyeceğimiz bir grup açtık yani bir gruba daha dahil olmuş oldum. Bu hafta 13. ve 14. videoları izleyeceğiz inşallah.

📚Kitabın adı; Durusu’l-Lugati’l Arabiyye. Üç ciltlik bir kitap ve üç cildin bir arada olduğu hali de var. Şu an benim elimdeki o mesela. Bu kitabı temin ettikten sonra videoları izlemeye başlayabilirsiniz. Hemen Youtube kanalının linkini ekliyorum:  

https://www.youtube.com/channel/UCXrW-sh5gJOz7SNQLn9J_jQ

 

Grubumuzun işleyişine de değinecek olursam ; Youtube’dan video izleyip, kitaptan alıştırmaları yapıyoruz. Bir günü de sınava ayırıyoruz; mini bir sınav diyebiliriz buna. Ama iyi oluyor elbette, gerçekten öğrendik mi bunu anlamış oluyoruz. Bunun dışında rapor veriyoruz haftanın sonunda ve birbirimizi teşvik etmek içinde grupta Arapça konuşuyoruz. bildiğimiz ölçüde tabii 😊Daha çok yolumuz var, gayret bizden tevfik Allah’tan inşallah.
Rabbim daim eylesin ve ilmi elde edip amel etmeyi nasip eylesin inşallah.

Velhasılı kelam;

Arapça öğrenmek isteyen ve ilgisi olan ama kursa gidemeyen kardeşlerim, hiçbir şey öğrenmeye engel değil. Öğrenmek istedikten sonra bir de internete erişim imkanınız varsa, istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Grupla olması teşvik ediyor elbet ama yalnız da öğrenilir tabii. Fakat sizinle aynı dertte ki kardeşlerle öğrenmek daha verimli olacaktır inşallah.

Dua eder dua beklerim vesselâm.
Allah’a emanet olun.

✒Merve KAYA ©

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s